kafle-piecowe.pl

 

 kuchnia kaflowa kominek

Start > Poradnik > Ogrzewanie piecem kaflowym

Ogrzewanie piecem kaflowym

Ostatnimi czasy piece kaflowe zaczynają przeżywać swój renesans. Początkowo nieśmiało powracały do budynków tworzonych w stylu rustykalnym (wiejskim). Obecnie dzięki dużym możliwościom kształtowania pieców można je także spotkać w wielu nowoczesnych domach, a nawet mieszkaniach. I nic w tym dziwnego, bo piece kaflowe posiadają bardzo dobre właściwości akumulacyjne. Czas oddawania nagromadzonego ciepła wynosi nawet 12 godzin. Paliwem używanym w tego rodzaju piecach jest drewno, węgiel lub brykiet. Ogrzewanie piecem kaflowym może odbywać się w dwojaki sposób: poprzez emisję ciepła bijącego bezpośrednio od pieca lub zastosowanie płaszcza wodnego albo wymiennika ciepła ogrzewającego wodę, pełniącą funkcję użytkową ( np. do mycia) czy grzewczą z wykorzystaniem instalacji ogrzewania centralnego.

 

Budową oraz naprawą pieców kaflowych zajmuje się zdun. Konstrukcja pieca składa się z cegły szamotowej obłożonej kaflami ceramicznymi. Serce pieca stanowi palenisko. Do jego zamykania stosuje się drzwiczki wykonane z żeliwa. Istnieją także nowoczesne specjalne wkłady, które są zamykane za pomocą szyby. Jest ona grubsza i mniejsza od tych stosowanych we wkładach kominkowych. Przyczyną tego jest między innymi wyższa temperatura panująca w palenisku.

 

Piec oprócz właściwości grzewczych posiada także walory estetyczne. Obecnie na rynku istnieje szeroka gama kafli gładkich i zdobionych w różnych kolorach. Piece kaflowe to nie tylko przyjazny mikroklimat, oszczędność, ozdoba i serce domu, ale także kultywowanie tradycji. Warto brać przykład od przodków i cieszyć się naturalnym ciepłem na długo. Nie ma nic wspanialszego od ogrzewania się przy piecu kaflowym w zimowe mroźne dni.

 

IS ogrzewanie piecem kaflowym

 


Copyright © Tradycyjna ceramika Bogdan Rembała, 2011. Projekt Studio WWW Projektowanie stron www